Menu

گزارش برگزاری کنفرانس آموزشی با عنوان غربالگری و پیشگیری از بیماری های شایع زنان (ویژه بانوان شاغل ستاد وزارت، سازمانها و موسسات تابعه )

این کارگاه آموزشی روز سه شنبه مورخ 3/5/96 با حضور جمع زیادی از بانوان همکار، در سالن آمفی تئاتر سازمان مرکزی تعاون روستایی وزارت جهاد کشاورزی با همکاری روابط عمومی مرکز پزشکی شهید شوریده و کمیسیون امور بانوان وزارت جهاد کشاورزی برگزار گردید.

استاد گرامی خانم دکتر مژگان ناصری جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی پیرامون شناخت و پیشگیری از بیماری های شایع در زنان از جمله فرآیند یائسگی و ارتقاء سلامت و عفونت HPV، سرطان سرویکس و نقش واکسیناسیون در پیشگیری از آن به ایراد سخنرانی پرداختند.

ایشان در فراز اول سخنان خویش با اشاره به شروع یائسگی دربخشی از دوران زندگی بانوان
(متوسط سن 4/51 سال) فرآیند یائسگی را بطور کامل تشریح نموده و گفتند در گذار این مراحل قبل از منوپوز به بعد از منوپوز تغییرات و نوسانات هورمونی متعددی رخ می دهد که به تدریج منجر به قطع کامل قاعدگی،اختلالات خواب، گرگرفتگی، علائم خلقی و... می گردد.

برخی از این علائم حدود 4 سال قبل از شروع کامل دوران یائسگی اتفاق می افتد که موجب برخی از علائم سایکولوژیکی می شود و می تواند بر کیفیت زندگی اثر بگذارد.

ایشان در ادامه موضوع بحث، به تشخیص افتراقی و بیماری های زمینه ای که مرتبط با دوران یائسگی هستند پرداختند.

بحث درمان و پیشگیری و توجه کافی به کیفیت زندگی و تغذیه مناسب و در صورت لزوم دریافت داروهای جایگزین (هورمون و مکمل ها) و ورزش و تحرک کافی پایان بخش فراز اول گفتار بود.

در بخش دوم این کنفرانس دکتر ناصری به یکی از شایع ترین بیماری های مورد ابتلا در جمعیت زنان پرداختند.(عفونت HPV، ویروس پاپیلومای انسانی)

ایشان با اشاره به پروتکل ها و گایدلاین های پزشکی در زمینه غربالگری، تشخیص و درمان این بیماری عنوان نمودند که در اغلب کشورها غربالگری را از سن 21 سالگی شروع می کنند.

زگیل تناسلی یکی از شایعترین بیماریهای مقاربتی کشور و جهان محسوب می گردد که اگر به موقع تشخیص داده نشود ابتلا به سرطان دهانه رحم را به همراه دارد، در میان انواع ویروس های زگیل تناسلی حدود 15 نوع جزء تیپ های خطرزا برای سرطان گردن رحم هستند و سروتیپ های 16 و 18 حدود 70 تا 80 درصد از موارد سرطان سرویکس را منجر می شوند.

ایشان با اشاره به انجام تستهای ضروری برای تشخیص آلودگی و درمان ضایعات و پیشگیری از ابتلا به بیماری با انجام به موقع واکسیناسیون؛ گفتند ایمنی از این بیماری را تا 80 درصد می توان  تامین نمود.

گزارش: روابط عمومی مرکز پزشکی شهید شوریده

 

برو بالا