با توجه به اهمیت و شیوع بیشتر بیماری سرطان و درگیری مردم جامعه، کمیسیون امور بانوان وزارت جهاد کشاورزی برآن شد دوره آموزشی پیشگیری از سرطان ویژه بانوان شاغل برگزار نماید. این همایش با حضور سرکار خانم دکتر عمید متخصص و جراح زنان و زایمان در سالن همایش های نعمتی جم واقع در ساختمان طالقانی وزارت جهاد کشاورزی در تاریخ 7/6/1395 برگزار گردید.

سرکار خانم دکتر عمید نکات آموزشی را تحت عناوین چگونگی پیشگیری از سرطان پستان،تشخیص به موقع و مقایسه ایران و جهان در شیوع انواع سرطان ها را با توجه به نیاز های روز جامعه در قالب سخنرانی و پمفلت واسلاید های آموزشی ارائه نمودند.

وي سرطان پستان را از شايع‌ترين سرطان‌هاي زنان و سرطان معده را از شايع‌ترين سرطان‌هاي مردان در كشور عنوان كرد و افزود: تشخيص سرطان در مراحل اوليه مي‌تواند به بهبود اين بيماري كمك كند.

دكتر عميد با اشاره به عوامل خطرزاي بروز سرطان اشاره و خاطرنشان كرد: برخي از عوامل خطرزا مانند دخانيات، اشعه خورشيد، تشعشع يونيزان، مشروبات الكلي، رژيم غذايي نامناسب، برخي ويروس‌ها و باكتري‌ها و ... قابل اجتناب و برخي عوامل خطرزا همچون كهولت سن، توارث، نارسايي مكانيسم ايمني طبيعي بدن غيرقابل اجتناب در بروز اين بيماري است.

جراح زنان و زايمان، بر توجه به عوامل هشدار دهنده سرطان پستان و روش‌هاي تشخيص زودهنگام اين بيماري تاكيد كرد و گفت: در بروز سرطان پستان، انجام معاينات منظم فردي، معاينات پزشكي و انجام آزمون‌هاي غربالگري در تشخيص زودهنگام اين بيماري نقش بسزايي دارد.

وي تصريح كرد: بسياري از سرطان‌ها قابل پيشگيري و ابتلا به آن قبل از وقوع بيماري، قابل پيش‌بيني است بنابراين با انجام معاينات مناسب و آزمون‌هاي غربالگري كه بسيار مورد تاكيد است، تشخيص بيماري و حتي درمان قطعي نيز وجود دارد.

دكتر عميد، حفظ وزن مناسب، جلوگيري از چاقي مركزي، محدود كردن غذاهاي پركالري، مصرف روزانه سبزي، ميوه، حبوبات، غلات كامل و محدود كردن مصرف گوشت قرمز (نيم كيلو در هفته)، پخت صحيح گوشت، پرهيز از مصرف گوشت‌هاي فرآوري شده، استفاده از مكمل ويتامين D و كلسيم، فعاليت بدني به مدت 30 دقيقه و ... را از اصول كلي پيشگيري از سرطان نام برد.

گروهی از همکاران محترم مرکز پزشکی شهید شوریده و مرکز درمانی نور از بخش های مختلف در این دوره آموزشی شرکت نمودند.